GOK Łopiennik Górny
Statut
Aktualności
Galeria Imprez
Oferta
 Turystyka i Promocja
Ciekawe Miejsca - zabytki
Twórcy Ludowi / Kolekcjonerzy
Przyroda
Szlak Rowerowy
Ciekawostki Archeologiczne
Historia ziemi Łopiennickiej
 UKS Amicus
Historia powstania klubu
Sekcja Taekwondo
Sekcja Tenisa Stołowego
Sekcja Badmintona
Sekcja Bilarda
 Zespoły Artystyczne
Kapela Ludowa ,,Łopieńczacy"
Zespół wokalny ,,Retro"
Zespół tańca nowoczesnego ,,MOVE"
Zespół wokalny ,,Dlaczego Nie"
Zespół Śpiewaczy ,,Sami Swoi"
Zespół Śpiewaczy ,,Polesie"
 Agroturystyka
Gospodarstwo Agroturystyczne
,,AN - DA"
Gospodarstwo Agroturystyczne
,,Margola"
Gospodarstwo Agroturystyczne
,,Lawendowy Folwark"
 Różne
Organizacje społeczne
Tradycje, obrzędy i zwyczaje
Kulinaria

http://www.ppwow.gov.pl

Serwis jest finansowany przez
,,Program Integracji Społecznej"

Gminny Ośrodek Kultury
Łopiennik Górny 1B
22-351 Łopiennik Górny
powiat krasnostawski, województwo lubelskie
tel. 82-577-31-27
e-mail: gok.lopiennik@onet.eu

Linki

Agroturystyka AN-DA

SRW Wola Żulińska-Żulin-Zagrody-Czechów Kąt

 

 

Jubileusz 15-lecia Kapeli Ludowej "Łopieńczacy"

W niedzielę 26 września 2010 r. Kapela ludowa "Łopieńczacy" obchodziła swoje 15-naste urodziny, które odbyły się w remizie OSP w Krzywem. Zaproszeni goście oraz pogoda dopisała. Kierownik Kapeli pan Edward Bubicz przywitał licznie przybyłych gości; przedstawicieli Starostwa Powiatowego w Krasnymstawie, przedstawicieli Samorządu Gminnego oraz zespoły i osoby związane z działalnością Kapeli oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Łopienniku. Historię powstania zespołu oraz jej 15-nastoletnią działalność przedstawiła Kierownik GOK Krystyna Malec oraz Dariusz Zawada. Jubilatom złożył życzenia i podziękowania Wójt Gminy pan Witold Rybak i P-cy Rady Gminy pan Witold Boruczenko. Na ręce członków Kapeli przekazał życzenia i podziękowania w imieniu Starosty Powiatu Krasnostawskiego pana Janusza Szpaka, P-cy Rady Powiatu pan Marek Nowosadzki, V-ce P-cy Rady Powiatu pan Ludwik Kafarski oraz rzecznik pan Sławomir Kamiński. Życzenia i jubileuszowe gratulacje złożyli pracownicy GOK i Biblioteki Publicznej w Łopienniku oraz przedstawiciele zaproszonych zespołów artystycznych, ZERiI, Kół Gospodyń Wiejskich z Dobryniowa i Krzywego, odczytano również list gratulacyjny od Lokalnej Grupy Działania Krasnystaw Plus. więcej...


Festyn Pożegnanie Lata w Łopienniku

12 września 2010 roku w gminie Łopiennik Górny odbył się festyn "Pożegnanie lata". Imprezę rozpoczęła grupa EVENTER z Lublina, która wykonała teatrzyk z udziałem dzieci. Nasze maluchy mogły również korzystać z takich atrakcji jak malowanie twarzy, robienie dużych baniek mydlanych, zabawy z Panem Kleksem, Śpiącą Królewną, Alladynem i Dziewczynką z zapałkami oraz różnych konkursów z nagrodami. Były również atrakcje w postaci dmuchanych zjeżdżalni, trampoliny, kucyka oraz główna atrakcja czyli byk rodeo, który od samego początku trwania imprezy do późnych godzin cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Pierwszą wykonawczynią, która zaprezentowała się licznie zgromadzonej publiczności była nasza solistka pani Joanna Parys. Kolejnym wykonawcą była kapela góralska "Spod Grojca", która zabawiała nas dowcipami, pełną humoru muzyką góralską oraz zabawami z udziałem publiczności. Następnym punktem programu był występ Zespołu folkowego "STYRTA" z zaprzyjaźnionego GCK w Siennicy Nadolnej, który prezentował dawną muzykę, ale z współczesnymi akcentami. W dalszej części programu scenę opanowały zespoły działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łopienniku tj. zespół młodzieżowy "Dlaczego Nie?" , zespoły "Retro", "Polesie", Sami Swoi"z Dobryniowa oraz Kapela Łopieńczacy. W przerwach między występami zespołów odbywały się konkursy także dla starszej publiczności tj. konkursy z liną, picie napoju przez smoczek i wiele innych. Na festynie można było również podziwiać wystawę twórczości ludowej, kowalstwo artystyczne, rękodzieła ludowe - pani Klusek, prezentację produktów agroturystycznych "AN-DA" z Glinisk, miodów pszczelich z Bagin oraz skosztować smakołyków kuchni regionalnej KGW z Dobryniowa.
Po wszystkich występach przyszedł czas na koncert gwiazdy wieczoru czyli zespół DIADEM, który swoją muzyką i energią zachęcił publiczność do opuszczenia miejsc siedzących i przybycia pod scenę. Na zakończenie imprezy "Pożegnanie lata" odbyła się zabawa taneczna z udziałem zespołu AGAT z Lublina, która trwała do późnych godzin wieczornych. Mimo wielu obaw pogoda tego dnia nam dopisała i mogliśmy pożegnać lato słonecznym akcentem.


Udział w Dożynkach Powiatowych


Trawniki

25 sierpnia 2010 roku w Trawnikach odbył się VII Regionalny Piknik Artystyczny "Trawnicka Zaciera" . Celem tej imprezy jest promowanie twórczości ludowej, rzemiosła artystycznego oraz kulinarnego naszego regionu. Imprezie towarzyszyły: konkurs na potrawę regionalną, konkurs na najładniejsze stoisko rękodzieła artystycznego, turniej zacierkowy "O Trawnicką Chochlę", prezentacja kapel i zespołów ludowych, pokazy
ginących zawodów oraz wystawy i kiermasz rękodzieła artystycznego. Z naszej gminy zaprezentowała się "Kapela Ludowa Łopieńczacy", a swoje wyroby prezentowali pan Stanisław Sawa, który wykonuje przeróżne cudeńka z drewna (w imieniu pana Sawy wyroby prezentowała jego córka pani Zofia Ornal) oraz panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Dobryniowie, które zachęcały do skosztowania smakołyków z terenu naszej gminy.


Krupe

8 Sierpnia 2010 roku w Krupem odbył się kolejny już "Jarmark Podzamcze" . Na Jarmarku mogliśmy się dowiedzieć jak kiedyś żyli ludzie na wsi, jakich używali narzędzi i jak je wykonywali, co jedli. Podczas imprezy prezentowały się zespoły ludowe oraz kapele, można było również spróbować potraw, które wykonały panie z KGW poszczególnych gmin. Naszą gminę reprezentowały zespoły tj. Kapela Ludowa "Łopieńczacy", zespół "Sami Swoi" z Dobryniowa, zespół "Retro" oraz solistka Joanna Parys. W części kulinarnej reprezentowało nas Koło Gospodyń Wiejskich z Dobryniowa. Nasze Panie sprzedawały m.in. pierogi z kaszą gryczaną w cieście drożdżowym, zsiadłe mleko, smalec smakowy, bigos i ciastka. Swoje wyroby zaprezentował pan Stanisław Sawa reprezentowany przez córkę panią Zofię Ornal. Na Jarmarku panowała bardzo miła atmosfera i dobra zabawa.


 


Pawłów

1 sierpnia 2010 r. odbył się IX Jarmark Pawłowski - Ginące Zawody . Celem tej imprezy było przedstawienie dorobku kulturowego Lubelszczyzny oraz promocja zawodów związanych ze sztuką ludową. Na Jarmarku można było podziwiać różnego rodzaju wyroby z drewna, suszonych kwiatów, garnki gliniane, wyroby z wikliny i wiele innych. Można również skosztować przeróżnych potraw regionalnych. Tym wszystkim atrakcjom towarzyszyły występy zespołów i kapel ludowych. Naszą Gminę reprezentowała Kapela Ludowa "Łopieńczacy" natomiast swoje wyroby prezentowały panie z KGW Dobryniów oraz pan Stanisław Sawa, którego na Jarmarku zastępowała córka pani Zofia Ornal.

 

 


Józefów

19 czerwca 2010r. odbył się Konkurs Piosenki Turystycznej w Józefowie . W konkursie uczestniczyło ok. 500 osób. Przedstawicielką naszej Gminy była solistka pani Joanna Parys, która wykonała utwór pt.: "Latawce, dmuchawce, wiatr" z repertuaru "Urszuli".

 


Rejowiec

13 czerwca 2010r. w Rejowcu odbyły się Dni Otwartych Drzwi ODR . Na imprezie można było zobaczyć między innymi firmy obsługujące rolnictwo, wystawy maszyn rolniczych, środki do produkcji rolnej, drobny inwentarz, kwiaty i krzewy ozdobne oraz twórczość kulturową wsi. W programie imprezy były również występy kapel ludowych i zespołów. Zaprezentowały się tam również nasze zespoły tj.: Zespół wokalny "RETRO" oraz zespół ludowy "Polesie". W ostatniej chwili dojechała również kapela ludowa "Łopieńczacy", która wracając z innego przeglądu załapała się na występ w Rejowcu.

 

 


Werbkowice

Również 13 czerwca 2010r. w Werbkowicach odbył się I Wojewódzki Festiwal Kapel Ulicznych i Podwórkowych , na którym zaprezentowała się kapela "Łopieńczacy". Festiwal miał charakter konkursowy. Każda kapela biorąca udział w Festiwalu oprócz dyplomu dostała kubki, woreczek cukru oraz wsparcie finansowe w wysokości 100 zł na niezbędne zakupu w drodze powrotnej... Dziękujemy!!!


VI otwarte zawody strzeleckie

30 maja 2010 roku na strzelnicy sportowej LOK w miejscowości BOROWICA odbyły się VI otwarte zawody strzeleckie z broni sportowej o Puchar Wójta Gminy Łopiennik Górny. Dopisała piękna słoneczna pogoda. Celem imprezy było propagowanie sportu i strzelectwa sportowego oraz integracja środowiska. Organizatorem zawodów był Wójt Gminy Łopiennik Górny, Gminny Ośrodek Kultury w Łopienniku, Zarząd Powiatowy LOK w Krasnymstawie. W zawodach wystartowało 33 zawodników. Puchar Wójta Gminy Łopiennik Górny oraz złoty medal w dwuboju zdobył Pan Sławomir Urban z gminy Fajsławice. Puchar wręczył Przewodniczący Rady Gminy Pan Witold Boruczenko. Srebrny medal w dwuboju zdobył - Ryszard Siembida, brązowy medal - Jacek Kowalczyk. W konkurencji pistolet : złoty medal - Sławomir Urban, srebrny medal - Marcin Pacan, brązowy medal - Ryszard Siembida . W konkurencji karabinek sportowy: złoty medal - Adam Pilipczuk, srebrny medal - Ryszard Siembida, brązowy medal - Jacek Kowalczyk. W czasie trwania zawodów można było zakupić gorące kiełbaski, napoje i pączki. Dochód z imprezy Zarząd LOK w Krasnymstawie oraz Gminny Ośrodek Kultury w Łopienniku przeznaczył na pomoc rodzinie z Borowicy, która w pożarze straciła dom.


Podsumowanie Konkursu Kultura2010 w Tranogórze


Konkurs na najpiękniejszą szopke Bożonarodzeniową 2009

Konkurs na najpiękniejszy stół Wigilijny 2009


REGIONALNY PRZEGLĄD PIEŚNI I PIOSENKI RELIGIJNEJ

Przegląd jest imprezą muzyczną o zasięgu regionalnym, adresowaną do zespołów wokalnych, solistów, chórów, scholii działających przy parafiach, domach kultury, szkołach.

Karta zgłoszeniowa Przegląd Piesni i Piosenki Religijnej

Regulamin Przeglądu Piesni i Piosenki Religijnej

Celem imprezy jest popularyzacja pieśni i piosenki religijnej, szczególnie wśród dzieci i młodzieży, umożliwienie prezentacji dorobku artystycznego, promocja wykonawców oraz wymiana doświadczeń, konfrontacja dokonań artystycznych i integracja uczestników.

Jest to impreza mająca charakter konkursowy.

Organizatorem imprezy jest Gminny Ośrodek Kultury w Łopienniku Górnym, Parafia Rzymskokatolicka p.w. Św. Bartłomieja w Łopienniku Nadrzecznym, Biblioteka Publiczna Gminy i Samorząd Gminy Łopiennik Górny wraz z partnerami przedsięwzięcia: Starostwem Powiatowym w Krasnymstawie oraz Wojewódzkim Ośrodkiem Kultury w Lublinie.

Do 2009 r. wystąpiło ponad 2500 uczestników.

Zapraszamy każdego roku w maju do udziału w naszej imprezie wszystkich zainteresowanych tą formą działalności kulturalnej.

Przegląd 2010


GMINNY PRZEGLĄD ZESPOŁÓW KOLĘDNICZYCH

 Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Łopienniku Górnym we współpracy ze Szkołą Podstawową i Gimnazjum zapraszają każdego roku w styczniu do udziału w Gminnym Przeglądzie Zespołów Kolędniczych

 Celem imprezy jest :

•  Podtrzymywanie tradycji wspólnego kolędowania

•  Prezentacja repertuaru zespołów kolędniczych

•  Kultywowanie tradycji widowisk bożonarodzeniowych

•  Rozwój działalności artystycznej w środowisku gminnym

•  Przygotowanie Przeglądu dla dzieci, młodzieży i mieszkańców gminy

W Przeglądzie mogą wziąć udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum oraz dorośli.

KATEGORIE:

- KATEGORIA I - Szkoła Podstawowa: kl. I - III

- KATEGORI II - Szkoła Podstawowa kl. IV - VI

- KATEGORIA III - Gimnazjum

- KATEGORIA IV - Dorośli

Zasady uczestnictwa

•  Uczestników zgłaszają szkoły lub zespół zgłasza się sam bezpośrednio u organizatora

•  Czas trwania przedstawienia do 30 minut

•  Warunkiem udziału w Przeglądzie jest przesłanie karty zgłoszenia 

Ocena i nagrody

 •  Jury powołane przez organizatorów dokonuje oceny zespołów uczestniczących w Przeglądzie

•  Wyróżnione zespoły otrzymują nagrody i pamiątkowe dyplomy

•  Jury dokonuje wyboru zespołu, który bierze udział w Powiatowym Przeglądzie Zespołów Kolędniczych w Krasnymstawie.


XV GMINNY PRZEGLĄD ZESPOŁÓW KOLĘDNICZYCH W ŁOPIENNIKU GÓRNYM 2010 ROK

 

KONKURS GMINNY
NA NAJPIĘKNIEJSZĄ PALMĘ WIELKANOCNĄ

Organizator:

Gminny Ośrodek Kultury w Łopienniku Górnym,
Biblioteka Publiczna Gminy w Łopienniku Górnym

Współorganizator :

Parafia Rzymskokatolicka p.w. Św. Bartłomieja w Łopienniku Nadrzecznym

Konkurs na najpiękniejszą palmę 2010

Piękna słoneczna pogoda towarzyszyła uczestnikom gminnego konkursu na najpiękniejszą i największą palmę wielkanocną, którzy wzięli udział w uroczystym poświęceniu Palm przed Kościołem w Łopienniku oraz mszy świętej odprawionej przez proboszcza parafii księdza kanonika Wojciecha Jaroszyńskiego. więcej...

Cele konkursu:

•  Propagowanie tradycji i folkloru lokalnego oraz narodowego nawiązującego do Świąt Wielkanocnych poprzez popularyzacja twórczości własnej.
•  Aktywizacja dzieci i młodzieży do uprawiania sztuki i twórczości ludowej związanej z okresem wielkanocnym
•  Kultywowanie obrzędów religijnych - udział w procesji i wystawa palm w kościele parafialnym

Zasady uczestnictwa:

•  Konkurs adresowany jest do dzieci i młodzieży
•  Palma wielkanocna wykonana jest przez zespół klasowy lub szkołę
•  Dowolna technika wykonania palmy jako rękodzieło z zastosowaniem i użyciem jak największej ilości naturalnych tworzyw i tradycyjnych form zdobniczych

 Po rozstrzygnięciu konkursu następuje uroczyste przejście z wykonanymi palmami do Kościoła parafialnego p.w. Św. Bartłomieja w Łopienniku aby poświęcić palmy i wziąć udział w uroczystej procesji.


ŚWIĘTO PLONÓW W ŁOPIENNIKU GÓRNYM

Odbywa się zazwyczaj w sierpniu na placu przy Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Łopienniku Górnym. Organizatorem imprezy jest Wójt Gminy Łopiennik Górny, Gminny Ośrodek Kultury w Łopienniku Górnym i Biblioteka Publiczna Gminy.

W uroczystościach uczestniczą przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Krasnymstawie, Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, licznie zaproszeni goście, przedstawiciele firm, instytucji oraz Sołtysi, radni gminy oraz zaproszone na tę okazje zespoły artystyczne.
Uroczystość jest poprzedzona mszą świętą w Kościele lub mszą polową w intencji rolników i jest dziękczynieniem za plony. Następnie odbywa się cześć obrzędowa i oficjalna.
W korowodzie dożynkowym uczestniczą Zespoły ludowe i śpiewacze, Kapele, które działają przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łopienniku Górnym, przedstawiciele władz, mieszkańcy gminy oraz goście.
Część obrzędową przygotowuje od wielu lat Kapela ludowa "Łopieńczacy" oraz zespół śpiewaczy z Dobryniowa "Sami Swoi".
Wieńce dożynkowe są prezentowane najczęściej przez delegacje ze wsi Borowica, Dobryniów, Krzywe, Łopiennik Górny, Olszanka i Żulin.
Tradycyjnie też twórca ludowy Pan Jan Zieńkowski pisze na tę okazję utwór, który w sposób czasami satyryczny przedstawia realia polskiego rolniczego życia.
Po części obrzędowej i oficjalnej odbywa się część artystyczna przygotowana dla mieszkańców gminy i przyjezdnych gości. Występom towarzyszą wystawy i kiermasze twórczości ludowej, prezentacja produktów agroturystycznych. Można się spotkać się z pracownikami Lubelskiego Oddziału Doradztwa Rolniczego z Końskowoli.

W godzinach wieczornych odbywa się zabawa plenerowa do późnych godzin nocnych.

16 sierpnia 2009 po raz pierwszy w historii gminy odbyło się w Łopienniku Górnym Powiatowe Święto Plonów, w którym uczestniczyły delegacje ze wszystkich gmin powiatu krasnostawskiego. więcej...

Delegacja z gminy Łopiennik brała udział 6 września 2009 r. w dożynkach wojewódzkich w Łukowie.

Na terenie gminy tradycyjnie organizowane jest w miejscowości Borowica oraz Żulin parafialne święto plonów. Mieszkańcy tych miejscowości bardzo starannie pielęgnują tradycję i kulturę swojego regionu.


ŚWIĘTO KOBIET W NASZEJ GMINIE

8 marca każdego roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Łopienniku Górnym odbywa się uroczyste spotkanie integracyjne z okazji Dnia Kobiet. W spotkaniu uczestniczą głównie Kobiety, zespoły folklorystyczne i śpiewacze; "Radość Polesia" z Borowicy i Liszna, "Kapela Łopieńczacy", zespół śpiewaczy "Sami Swoi" z Dobryniowa. Panie Sołtyski i Radne, Dyrektorzy szkół, twórcy ludowi, członkowie ZERiI, pracownicy Urzędu Gminy i Biblioteki Publicznej Gminy, sponsorzy, panie z Kół Gospodyń Wiejskich, instruktorzy GOK. Życzenia wszystkim Paniom składają przedstawiciele władz gminnych. Panowie wręczają wszystkim Paniom kwiaty, spotkanie przebiega w miłej atmosferze.

6 marca 2010r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Łopienniku Górnym odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Dnia Święta Kobiet. więcej...



     Gminny Ośrodek Kultury w Łopienniku Górnym

strona główna  |  kontakt  |   mapa