GOK Łopiennik Górny
Statut
Aktualności
Galeria Imprez
Oferta
 Turystyka i Promocja
Ciekawe Miejsca - zabytki
Twórcy Ludowi / Kolekcjonerzy
Przyroda
Szlak Rowerowy
Ciekawostki Archeologiczne
Historia ziemi Łopiennickiej
 UKS Amicus
Historia powstania klubu
Sekcja Taekwondo
Sekcja Tenisa Stołowego
Sekcja Badmintona
Sekcja Bilarda
 Zespoły Artystyczne
Kapela Ludowa ,,Łopieńczacy"
Zespół wokalny ,,Retro"
Zespół tańca nowoczesnego ,,MOVE"
Zespół wokalny ,,Dlaczego Nie"
Zespół Śpiewaczy ,,Sami Swoi"
Zespół Śpiewaczy ,,Polesie"
 Agroturystyka
Gospodarstwo Agroturystyczne
,,AN - DA"
Gospodarstwo Agroturystyczne
,,Margola"
Gospodarstwo Agroturystyczne
,,Lawendowy Folwark"
 Różne
Organizacje społeczne
Tradycje, obrzędy i zwyczaje
Kulinaria

http://www.ppwow.gov.pl

Serwis jest finansowany przez
,,Program Integracji Społecznej"

 

Gminny Ośrodek Kultury
Łopiennik Górny 1B
22-351 Łopiennik Górny
powiat krasnostawski, województwo lubelskie
tel. 82-577-31-27
e-mail: gok.lopiennik@onet.eu

Linki

Agroturystyka AN-DA

SRW Wola Żulińska-Żulin-Zagrody-Czechów Kąt

 

 

 

http://www.ppwow.gov.plwww.ppwow.gov.pl

Program Integracji Społecznej - KLUB POKOLENIE Z INICJATYWĄ

Galeria

Warsztaty wyjazdowe: "Trzymaj formę" Termy Bukowina Tatrzańska-Biały Dunajec-Niedzica- Zakopane

W dniach15-16 maja 2010 r. zostały zorganizowane warsztaty wyjazdowe do kompleksu wodnego basenów termalnych w Bukowinie Tatrzańskiej połączone z prelekcją: "Trzymaj formę" dotyczącą aktywnego i zdrowego trybu życia. Prelekcja skierowana była do osób w każdym wieku, były porady zdrowotne dla mamy i córki oraz babci i dziadka. W warsztatach brały udział w przeważającej liczbie osoby starsze oraz młodzież z warsztatów tanecznych. Była to 50-cio osobowa grupa międzypokoleniowa Klubu Pokolenia z Inicjatywą, która dotychczas nie brała udziału w warsztatach wyjazdowych. Celem warsztatów było poprawienie warunków psychofizycznych i zmiany stylu życia mieszkańców naszej gminy. Kąpiel w zmineralizowanej wodzie termalnej wpływa korzystnie na organizm, poprawia komfort psychiczny, obniża stres, stabilizuje system nerwowy. Chroni przed chorobami Parkinsona i Alzheimera, eliminuje choroby serca, stabilizuje tętno, leczy choroby układu krążenia, zmniejsza otyłość, eliminuje bezsenność, dodatkowo regeneruje gospodarkę hormonalną organizmu, znacznie poprawia przemianę materii, pomaga na bóle głowy i stawów. Zdecydowanie przyspiesza rekonwalescencję po zabiegach i przebytych schorzeniach. Dla większości starszych osób powyżej 65 roku życia, ze względu na wiek i możliwości finansowe (najstarszy uczestnik miał 78 lat) była to pierwsza i jedyna szansa kontaktu z tego rodzaju formą aktywnego wypoczynku oraz możliwość zobaczenia po raz pierwszy polskich gór, kultury i folkloru regionu Podhala. Uczestnikami wyjazdu byli także właściciele gospodarstw agroturystycznych z terenu naszej gminy, którzy wraz z innymi mieli możliwość podczas pobytu zobaczyć formy prowadzenia własnej działalności gospodarczej w formie gospodarstw agroturystycznych i pensjonatów adresowanych do turystów, wczasowiczów, rekonwalescentów. Uczestnicy zainteresowani byli wykorzystaniem wód termalnych przez mieszkańców Białego Dunajca do ogrzewania mieszkań oraz ogólnego zastosowania ciepłej wody w kuchni i łazienkach. Biorąc pod uwagę atrakcyjne położenie geograficzne naszej gminy, czyste nieskażone środowisko przyrodnicze oraz zabytki, warsztaty wyjazdowe poszerzyły wiedzę mieszkańców w tym zakresie aby móc w przyszłości wykorzystać własne atuty i posiadaną bazę.

Warsztaty ze strzelectwa sportowego

W warsztatach wzięły udział dzieci w wieku szkolnym, młodzież, dorośli i osoby starsze. Grupa była zróżnicowana pod względem płci. Zajęcia prowadzone były przez profesjonalistów i zgodnie z wymaganymi w tym zakresie przepisami na strzelnicy w miejscowości Borowica gmina Łopiennik Górny. Dzieci i młodzież po raz pierwszy mogła wziąć udział w takich warsztatach i rozwinąć swoje zdolności, zainteresowania militarne i sportowe. Dzięki zdobytym umiejętnościom uczestnicy wzięli udział w zawodach strzeleckich z broni sportowej o Puchar Wójta Gminy Łopiennik Górny. Podsumowanie warsztatów i rozdanie dyplomów odbyło się w sympatycznej atmosferze, zakończone ogniskiem i pieczeniem kiełbasek.

Zawody dla dzieci i młodzieży w grupie mieszanej dla chłopców i dziewcząt wygrała Justyna IIczak zdecydowaną punktacją wyprzedzając chłopców i inne dziewczęta. Uczestniczka wystartowała po raz pierwszy w takich zawodach.

Warsztaty taneczne

Grupę warsztatową stanowiły dzieci i młodzież. W wyniku przeprowadzonego naboru nie było zainteresowania tańcem wśród osób starszych.

Doskonalono swoje umiejętności taneczne w dwóch grupach; młodszej i starszej. W celu realizacji zadania zostały uszyte stroje dla nowo powstałego zespołu tanecznego. Uczestnicy warsztatów zaprezentowali swoje umiejętności taneczne oraz stroje w polonezie oraz walczyku na imprezie integracyjnej plenerowej zorganizowanej 05 lipca 2009 r. "Święto miodu i ziół" oraz 16 sierpnia 2009 r. - "Powiatowe Święto Plonów". Zajęcia w zespole tanecznym są nadal kontynuowane. Uczestnicy spotykają się regularnie w każdy piątek w hali sportowej Szkoły Podstawowej w Łopienniku.

Warsztaty wokalne

W warsztatach wzięły udział 32 osoby.

Zajęcia prowadzone były przez instruktora posiadającego kwalifikacje oraz doświadczenie w pracy w tego typu warsztatach. Cieszyły się dużym zainteresowaniem. Po naborze uczestnicy zostali podzieleni przez instruktora na trzy grupy wg zainteresowań i uzdolnień.

Uczestniczki warsztatów są grupą bardzo zróżnicowaną wiekowo. W zajęciach brali udział mężczyźni i kobiety.

Uczestnicy warsztatów zaprezentowali swoje umiejętności wokalne oraz stroje na imprezie plenerowej 05 lipca 2009 r. "Święto miodu ziół", 16 sierpnia 2009 r. "Powiatowe Święto Plonów". Członkowie Klubu Pokolenie z Inicjatywą działają w zespołach folklorystycznych. Dzięki warsztatom pozyskali wiedzę i doświadczenie. Powstał nowy zespół wokalny "Solo". Członkowie warsztatów wystąpili na imprezach plenerowych 9 sierpnia 2009 r. na Jarmarku Podzamcze w Krupem oraz powiatowym Święcie Plonów w Łopienniku Górnym. Celem realizacji zadania zostały uszyte stroje dla uczestników warsztatów oraz został zakupiony sprzęt nagłaśniający. Członkowie Klubu Pokolenie z Inicjatywą nadal rozwijają swoje zainteresowania wokalne pod okiem instruktora spotykając się w Gminnym Ośrodku Kultury.

Warsztaty plastyczne

W warsztatach wzięło udział 21 osób.

Tematyka zajęć plastycznych w formie zajęć z fotografii oraz decupage zainteresowała głównie młodzież oraz osoby dorosłe i starsze. Prace z warsztatów z zakresu fotografii można było obejrzeć na wystawie w czasie imprezy plenerowej Powiatowe Święto Plonów w Łopienniku Górnym. Tematyka zajęć była szeroka dotyczyła zagadnień technicznych i wiadomości nt. fotografowania. Warsztaty praktyczne odbywały się w plenerze.

Prace fotograficzne były także formą promocji ciekawych miejsc naszej gminy, przyrody i zwyczajów obrzędowych oraz uroczystości.

Wystawę można nadal oglądać w Gminnym Ośrodku Kultury. Wystawą zainteresowane są inne instytucje spoza terenu naszej gminy. Ze względu na duże zainteresowanie fotografią w okresie ferii i wakacji organizowane są warsztaty plenerowe.

Warsztaty kulinarne

W wyniku naboru zgłosiły się do udziału osoby dorosłe, starsze oraz młodzież. Wśród uczestników znalazły się również członkinie nieistniejącego już Koła Gospodyń Wiejskich, które zadeklarowały chęć reaktywacji swojej działalności.

Uczestnicy warsztatów poznali podstawowe zasady bhp przy pracy z żywnością, charakterystyczne dania regionalnej kuchni lubelskiej, techniki sporządzania ciasta pierogowego oraz różne rodzaje farszu, sposobów podawania , eksponowania i dekoracji pierogów. Warsztaty kulinarne zostały zakończone wystawieniem i promocją produktów wykonanych przez uczestników na stoisku plenerowym w czasie imprezy: 5 lipca "Święto miodu i ziół" oraz 16 sierpnia "Powiatowe Święto Plonów". Wszyscy, którzy brali udział w imprezie mieli możliwość spróbowania i degustacji wyrobów kulinarnych w postaci pierogów, smalcu z chlebem, ogórków i ciasta.

Celem realizacji zadania została wykonana "strzecha- stół" do prezentacji i promocji kuchni regionalnej na imprezach plenerowych. Zakupiono na ten cel także artykuły spożywcze oraz naczynia. Uczestnicy warsztatów chętnie spotykają się w Klubie Pokolenie z Inicjatywą przy organizowaniu spotkań integracyjnych wykorzystując zdobyte umiejętności przygotowują poczęstunek, promują kuchnię regionalną na imprezach wyjazdowych.

Festyn integracyjny "Święto miodu i ziół"

W Gminie Łopiennik Górny 5 lipca odbył się festyn integracyjny pod hasłem "Święto miodu i zioł". W festynie integracyjnym wzięło udział około 900 osób. Biorący udział i występujący uczestnicy Klubu Pokolenie z Inicjatywą , zaproszeni goście, artyści, służby medyczne, ochraniarskie oraz pozostali widzowie i uczestnicy zabawy plenerowej. Imprezę rozpoczął ulewny deszcz, który nie przeszkodził mieszkanicom i gościom dobrze się bawić. Na festyn przybyli zaproszeni goście m. in. Starosta Powiatu Krasnostawskiego, przedstawiciel Wydziału Kultury Fizycznej i Turystyki,Wójt Gminy Łopiennik Górny Pan Witold Rybak, Radny Rady Powiatu Pan Adam Sawa, koordynator projektu Pani Monika Zaj, Przewodniczący Rady Gminy Pan Witold Boruczenko, radni z terenu gminy, dyrektorzy szkół oraz zaproszeni goście. Imprezę prowadziła Pani Dorota Steliga z radia Lublin . Na frestynie zaprezentował się Klub Pokolenie z Inicjatywą działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łopienniku, który przygotowywał się do prezentacji i promocji gminy w ramach warsztatów folklorystycznych, tanecznych, wokalnych, plastyczno-fotograficznych i kulinarnych. Klubowicze zaprezentowali na Festynie swoje uzdolnienia i umięjętności: tańcząc i śpiewając, wystąpił debiutujący zespół - Solo łączący Pokolenia powstały w ramach Projektu oraz młodzieżowy zespół wokalny Dlaczego Nie ? Z artyzmem zatańczył poloneza zespół taneczny pod kierunkiem instruktor Sabiny Sokół. Na festynie zaprezentowały się także dzieci z innych Klubów powstałych w ramach Projektu Integracji Społecznej m.in. z Żulina, Krzywego, Łopiennika Dolnego oraz Klub Przedszkolaka z Łopiennika Górnego. Gościnnie wystąpiła Kapela Siedliszczanie znad Wieprza. W czasie imprezy wszyscy mogli spróbować potraw kuchni Trzech Pokoleń m.in. pierogów, chleba ze smalcem, wiejskiej kiełbasy i naleweczek, przygotowanych przez uczestników warsztatów kulinarnych. Na scenie wystąpili także znakomici zaproszeni goście, gwiazdą festynu okazał się występ grupy artystycznej z Ukrainy : zatańczyli i zaśpiewali nauczyciele i uczniowie zaprzyjaźnionej Szkoły Specjalizowanej w Łucku z zespołem pod nazwą "Lilieja" pod kierunkiem pani Aliny Panasewicz Nadsyba. Wieczorem odbyła się Biesiada Cygańska z udziałem zespołu Fabian i Tabor z Krakowa. Miło i aktywnie spędziły czas dzieci biorąc udział w konkursach zorganizowanych przez grupę artystów Pan Kleks i jego pomocnice, można było obejrzeć pokaz walki Bractwa Rycerskiego i grupy tancerzy ognia Fire Show. Uwagę przyciągała wystawa plastyczna uczestników Projektu jak również przepiękna rzeźba Pana Zygmunta Nagieć z Dubeczna. Można było bezpłatnie wykonać badania profilaktyczne. Ratownicy przeprowadzili symulację wypadku i pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Do późnych godzin nocnych dzieci i ich rodzice a nawet dziadkowie bawili się przy rytmach zespołu Mondeo.

Warsztaty folklorystyczne w Kazimierzu nad Wisłą

Uczestnicy Klubu 28 czerwca 2009 r. wyjechali do Kazimierza nad Wisłą aby zobaczyć folklor i kulturę innych regionów na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków.

Uczestnikami wyjazdu byli członkowie Klubu Pokolenie z Inicjatywą oraz mieszkańcy gminy Łopiennik Górny, którzy poznali zanikające gatunki folkloru m.in. obrzędowego, prezentowanego przez zespoły śpiewacze i solistów w czasie Przeglądu, poznali najciekawsze zabytki Kazimierza, obejrzeli na Rynku różnorodną twórczość ludową z różnych dziedzin, spróbowali potraw kuchni regionalnej, odbyli wspólną wycieczkę statkiem po Wiśle. Na statku uczestnicy zaprezentowali własny regionalny repertuar grając i śpiewając znane utwory ludowe i biesiadne.

Wycieczka integracyjna do Sandomierza i Ujazdu

 Jesienią 2009 r. odbył się integracyjny wyjazd do Sandomierza oraz ruin zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Wyjazd do Sandomierza i Ujazdu zintegrował mieszkańców gminy. W wycieczce wzięli udział członkowie Klubu Pokolenie z Inicjatywą, pracownicy Urzędu Gminy oraz wszyscy, którzy zechcieli się włączyć do wspólnego spędzenia czasu zwiedzania i poznawania historii innych regionów Polski ich kultury i zwyczajów.

Wspólne spędzenie czasu przy ognisku w ruinach Zamku Krzyżtopór w Ujeździe zacieśniło przyjaźń, uczestnicy mieli okazję lepiej się poznać. Odbyło się wspólne pieczenie kiełbasek oraz tańce przy dźwiękach Kapeli" Łopieńczacy" działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łopienniku. Uczestnicy wyjazdu w przyszłości będą mogli zorganizować taką imprezę na terenie własnej gminy aby włączyć i zaangażować w działalność innych a także aby promować własne piękne okolice gminy.
     Gminny Ośrodek Kultury w Łopienniku Górnym

strona główna  |  kontakt  |   mapa